سامانه پایش منابع آب بلودات

در این مقاله راجع به سامانه پایش منابع آب بلودات صحبت خواهیم کرد. این سامانه از تصاویر ماهواره ای سرویس کوپرنیکوس استفاده می کند. با یک نگاه به زمین از فضا به این نتیجه می رسیم که آب عنصر حیات بر روی این کره آبی است. باید توجه داشت که بیش از سه چهارم کره زمین را آب تشکیل می دهد. همچنین ۷۰ درصد بدن ما نیز از آب تشکیل شده است. این مایع شگفت انگیز هم در زمین و هم در وجود ما مهمترین ماده حیاتی برای توسعه و تغذیه جانداران است.

آب نقش اساسی در توسعه اقتصادی و اجتماعی جوامع دارد. در دوره های فراوانی، آب رشد اقتصادی کشورها را ممکن می سازد. در دوره های خشکسالی نیز بحران های اقتصادی و اجتماعی مرگباری را دامنگیر جوامع بشری می کند. نمونه چنین مواردی در کمبود آب کیپ تاون کشور آفریقای جنوبی اتفاق افتاد.

مقابله با بحران های آبی همواره یکی از اهداف توسعه پایدار بوده است. در گزارش مخاطرت جهانی سال ۲۰۱۸ مجمع جهانی اقتصاد به عنوان یکی از ده ریسک جدی فراروی بشریت طبقه بندی شده است. برای پیش بینی، مدیریت، و کاهش اثرات چنین بلایایی مشاهدات و مطالعات منابع آب بالاترین اهمیت را داراست.

.

آب نیرو محرکه حیات در این کره خاکی است.

انتظار می رود منابع آب شیرین در دنیا به طور فزاینده ای با کمبود مواجه شود. بنابراین دولتها تمام تلاش خود را برای درک درست تر از چالشها، پیش بینی ریسکها، و مواجهه با مشکلات موجود می کنند. از طرف دیگر راه اندازی شبکه های پایش و سنجش زمینی پرهزینه است. کشورهای در حال توسعه نیاز به راهکارهای اقتصادی، و در عین حال قابل اعتماد برای منابع آبی خود دارند.

معرفی سامانه پایش منابع آب بلودات

سامانه پایش منابع آب بلودات با استفاده از تصاویر ماهواره ای اطلاعات به روز و ارزشمندی از دریاها، سدها، ذخایر آب، تالابها و سایر پهنه های آبی در سطح دنیا در اختیار عموم قرار می دهد. مزیت کلیدی این سرویس ارائه اطلاعات سطح آب حال حاضر و همچنین سطح آب در طول سالیان گذشته است. علاوه بر مسئولان،‌ شهروندان نیز امکان دسترسی رایگان به سامانه را دارند. در واقع شهروندان نیز با استفاده از این سامانه درک عمیق تری از وضعیت پهنه های آبی محلی پیدا می کنند. همچنین امکان مقایسه با پهنه های آبی جهانی را دارند.

سامانه پایش منابع آب بلودات

هدف بلودات پایش سطح آب در ده هزار پهنه آبی در روی سیاره زمین است. تمام مشاهدات را می توان در سامانه پایش آب بلودات به شکل تعامل پذیر مشاهده کرد. بیش از ۷۰۰۰ پهنه آبی در حال حاضر در دسترس قرار دارند. داده های جدید بر اساس اولویت بندی پروژه آکوداکت که توسط موسسه منابع جهانی تهیه می شود، به طور منظم بر روی سامانه قرار می گیرد.

سرویس بلودات بر اساس تحقیقات انجام شده در مشاهدات زمین پایه گذاری شده است که متاسفانه هنوز به شکل مورد انتظار و موثر پیاده سازی نشده است. راهکار بلودات در ادامه و تکمیل کننده پروژه های پیشین مانند کاوشگر سطح آب جهانی (پروژه مشترک مرکز تحقیقات کمیسیون اروپا و گوگل) است که امکان ساخت یک سرویس کارآمد مشاهدات زمینی جهانی که عملا با لپتاب های شخصی بتوان مشاهده کرد و به رایگان در دسترس باشد را فراهم می کند.

چه کسی می تواند از این سامانه بهره ببرد؟

سامانه پایش منابع آب بلودات سرویس ارزشمندی در اختیار مسئولان محلی، سازمانهای دولتی، پارکهای ملی، سازمانهای کشاورزی و سهامداران و فعالان اقتصادی در حوزه تولید غذا و همچنین شهروندان قرار می دهد. آنها می توانند داده های این سامانه را به عنوان وروردی مهم در فرآیند های تصمیم گیری و برنامه ریزی استفاده کنند.

اطلاعات مفید و سامانه کاربرپسندی که در اختیار کاربرانش قرار می دهد، اطلاعات استخراج شده از این سامانه می تواند به عنوان منبع اطلاعاتی معتبر در سایر پروژه های تحلیل داده های مکانی استفاده شود.

فناوری مورد استفاده

sentinelhub Python package for downloading satellite imagery
s2cloudless Python package for cloud maasking
geopandas and shapely Python packages for vector data manipulation
rasterio Python package for vectorisation of detected water extent
mapbox GL for displaying current water levels
Global Reservoir and Dam database and Global Lakes and Wetland Database for the list of monitored water bodies

فناوری بلودات یک فناوری متن باز است. بنابراین هرکسی می تواند از آن استفاده کند و سرویس مشابهی را برای کاربردهای دیگر بر اساس آن بسازد. علاقه مندان می توانند کدهای این سامانه را در گیت هاب مشاهده کنند. کدها شامل کدهای متن باز الگوریتم تشخیص آب و همچنین داشبورد رابط کاربری است.

بیش از نیم میلیون پهنه آبی با مساحت بیش از یک هکتار در جهان وجود دارند. بسیاری از آنها تدریجا در حال از بین رفتن هستند. با این حال مردمی که برای معیشت و حیات خود به آن وابسته هستند عموما از این موضوع اطلاع ندارند. تامین پایدار آب مشخصا به یک سیستم پایش منابع آب نیاز است. ما معتقدیم که سامانه پایش منابع آب بلودات نقش مهمی در تامین داده های پایه ای پهنه های آبی کاربرانش ایفا می کند. همچنین این سامانه یک آرشیو کامل تصاویر ماهواره ای و به روزرسانی های منظم در اختیار کاربرانش قرار می دهد.

اطلاعات بیشتر در مورد سامانه بلودات را می توانید از صفحه رسمی بلودات کسب کنید. همچنین پهنه های آبی را که در حال حاضر در دسترس هستند را از طریق داشبورد مشاهده و بررسی کنید.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *