برخی از فرمتهای متن باز مکانی رایج برای داده های مکانی

فرمتهای متن باز مکانی

در این نوشته در مورد فرمتهای متن باز مکانی که مشخصات فنی متن باز دارند یا اینکه توسط نرم افزار های متن باز تهیه شده اند صحبت می کنیم.

داده های مبتنی بر فایل

داده های مبتنی بر فایل فرمت های شیپ فایل، KML, GeoJSON و بسیاری دیگر از انواع فایل های متنی را شامل می شود. هر کدام از فرمت های برداری مکانیزم هایی برای ذخیره اطلاعات مکانی و توصیفی عارضه ها دارند. برخی از این فرمت ها مانند KML حتی اطلاعاتی مانند رنگ بندی و سبک نمایش نقشه را نیز در خود ذخیره می کنند.

شیپ فایل

فرمت شیپ فایل شرکت Esri یکی از متداول ترین فرمتهای متن باز مکانی برای تبادل داده های برداری است. در واقع این فرمت شامل فایل های متعددی در یک فولدر است که با نام یکسان و پسوند متفاوت ذخیره شده اند. پسوند های shp, shx و dbf حتما باید در فولدر شیپ فایل موجود باشند. فایل های دیگری نیز شاید در فولدر موجود باشند. این فایلها اطلاعاتی در مورد اندکس مکانی و یا سیستم تصویر نقشه را در اختیار کاربر قرار می دهد. این مقاله اطلاعاتی در مورد انواع فایل هایی که در داخل فولدر شیپ فایل موجود است را می دهد. شیپ فایل ها چندین فایل را در خود دارند. به همین دلیل معمولا آنها را بصورت فایل فشرده در می آورند. اینکار باعث می شود تا دانلود، آپلود و یا انتقال داده راحت تر باشند.

شاید بخواهید بدون اینکه از نرم افزار های GIS استفاده کنید یک شیپ فایل بسازید. می توانید به مشخصات فنی که توسط Esri منتشر شده است مراجعه کنید. برنامه نویسان مبتدی امکان استفاده و درک این سند را نخواهند داشت. با این حال بررسی این مشخصات فنی درک شما را از میزان تلاش، زمان و مهارتی که توسعه دهندگان متن باز صرف کرده اند، عمیق تر می کند.

GeoPackages

فرمت نسبتا جدیدی است که برای ذخیره و انتقال داده های برداری و تایل های رستری شده در دستگاه های مختلف بکار می رود. این فرمت توسط OGC تعریف شده است. OGC نهادی متشکل از افراد متخصص، دانشگاهیان و کاربران داده های مکانی است. این نهاد به طور مشخص در زمینه فرمت ها، داده ها، و نرم افزارهای متن باز مکانی فعالیت می کند.

در مورد OGC در مقالات بعدی بیشتر خواهیم آموخت.

GeoPackages داده ها را در سیستم مدیریت پایگاه داده های مکانی SQLite ذخیره می کند. در اینجا GeoPackages را در زمره فرمتهای مبتنی بر فایل طبقه بندی کرده ایم. دلیل این کار این است که برخی از صاحب نظران انتخاب این فرمت به عنوان یک جایگزین مدرن برای شیپ فایل را توصیه کرده اند.

KML

KML بعنوان یک فرمت داده مکانی ساده برای قرار دادن لایه های مکانی جدید به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد. این فرمت در Google Maps و برخی دیگر از محصولات نرم افزاری مورد استفاده قرار می گیرد. KML مخفف Keyhole Markup Language است و توسط شرکت Keyhole توسعه داده شده است.

فناوریهای مکانی و نقش آنها در تهیه نقشه های تحت وب

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *