عناصر یک نقشه تحت وب

عناصر نقشه های تحت وب

برای غلبه بر چالشهای تهیه نقشه های تحت وب این نقشه ها باید عناصر تشکیل دهنده نقشه های تحت وب را بشناسیم. ایجاد و استفاده از نقشه های اینترنتی با نقشه های رقومی مورد استفاده در کامپیوتر ها به دلایل مختلف متفاوت است:

  • در نقشه های تحت وب هر اطلاعاتی باید از طریق شبکه ای از کابل ها به مرورگر منتقل می شود. این خود باعث تاخیر در انتقال اطلاعات می شود.
  • در نقشه های تحت وب، احتمالا اطلاعات از منابع و سرور های متعددی بدست می آیند. در نتیجه کارایی نقشه شما به میزان زیادی به سرعت و سرویس دهی مناسب سرور های مورد استفاده بستگی دارد.
  • در نقشه های تحت وب، ابزار های مورد استفاده کاربر (که شاید یک مرورگر ابتدائی باشد)، فناوری های قابل نمایش را تحت تاثیر قرار می دهد.

چالشهای تهیه نقشه های تحت وب

 بزرگترین چالش سازندگان نقشه های اینترنتی، حجم داده های مکانی برای نمایش در نقشه ها است. این نقشه ها باید در کسری از ثانیه در نمایشگر کاربر نمایش داده شود.

بسیاری از کاربران بسته های نرم افزاری تحت سیستم های عامل، عادت دارند که ده ها و شاید صد ها لایه را به نقشه اضافه کنند. کامپیوترهای قدرتمند اغلب توانایی مدیریت این حجم از داده های مکانی را دارند. با این حال اگر بخواهید این نقشه را مستقیما از طریق وب انتقال دهید، کارایی آن به طور قابل توجهی کاهش می یابد. سرور باید زمانی را صرف بازیابی لایه ها، ترسیم آنها و برگرداندن آنها به صورت تصویر به کاربر کند.

برای حل این مشکل، بسیاری از نقشه های تحت وب در گروه هایی تقسیم بندی می شوند که به هر کدام به شکل متفاوتی رسیدگی می شوند. لایه هایی که فقط بعنوان پس زمینه لایه های اصلی و برای پدید آوردن درک بهتر از موقعیت لازم است که نمایش داده شوند، بصورت نقشه پایه تایل شده (Tiled Based Map) ترسیم می شوند. در مقابل، لایه های موضوعی (لایه هایی که هدف اصلی نقشه است) بصورت یک یا چند وب سرویس جداگانه در آورده می شود و روی نقشه ی پایه نمایش داده می شوند. شاید بخواهید عناصر تعاملی (Interactive Elements) مانند نمودار، ابزار های تحلیل پنجره های بازشونده (popups) و غیره را نیز در نقشه تان استفاده کنید.

نقشه های پایه

 نقشه های پایه یکی از عناصر اصلی یک نقشه تحت وب محسوب می شود. یک نقشه پایه درک کلی از مکان مورد بررسی برایتان فراهم می کند. به عبارت دیگر، دلیل اصلی مراجعه کاربران به نقشه شما استفاده از نقشه پایه نیست، اما بدون آن امکان تفسیر و فهم نقشه وجود ندارد.

متداول ترین نوع نقشه های پایه تصاویر ماهواره ای و نقشه های بُرداری معابر هستند. نقشه های پایه زیر لایه های زیادی مانند راه ها، دریاچه ها، ساختمان ها و … دارند. با این حال همه آنها در یک تصویر تایل شده رستری تجمیع می شوند و به شکل یک لایه واحد در نقشه های تحت وب استفاده می شوند. این نقشه های تایل شده معمولا از هزاران و شاید میلیون ها تصویر از پیش ترسیم شده که در سرور ذخیره شده اند و به مرورگر های وب کاربران، زمانی که در نقشه جابجا می شوند انتقال داده می شوند.

در سال های اخیر در نقشه های پایه از لایه های برداری به شکل مجموعه ای از مختصات ها که تایل های برداری نامیده می شوند استفاده می شود. تایل های برداری به جای تایل های رستری توسط سرورفرستاده می شوند. نمایش نقشه های پایه برداری اجازه انعطاف پذیری بیشتری در نمایش داده های مکانی را می دهد. بعنوان مثال امکان دوران لایه های مختلف نقشه را فراهم می سازد. بدون اینکه نوشته ها و برچسب ها بچرخند. نقشه های گوگل نمونه ای از نقشه های پایه برداری است.

بعضی اوقات دو لایه تایل شده با هم بعنوان نقشه پایه استفاده می شوند. برای مثال شاید لایه تایل شده معابر برداری روی لایه تایل شده عکس های هوایی قرار داده شود. این روش باعث می شود که حافظه کمتری اشغال شود و به روز رسانی تصاویر را ساده تر می کند.

لایه های موضوعی (شماتیک)

لایه های موضوعی (که لایه های تجاری یا عملیاتی نیز نامیده می شوند) روی نقشه پایه سوار می شوند. لایه های موضوعی در واقع دلیل بازدید کابران از نقشه شماست. لایه های موضوعی یکی از عناصر تاثیرگذار نقشه های تحت وب است. مشاهده نقشه پایه جذابیت خاصی برای کاربران نخواهد داشت، ولی هنگامی که روی موضوعی تمرکز می کنید در واقع داستانی را توسط لایه های نقشه تان بازگو میکنید و سعی در انتقال مفهومی دارید. بعنوان مثال، اگر عنوان نقشه الگو های مهاجرت پرندگان باشد، کاربران برای درک الگو های مهاجرت پرندگان نقشه شما را بازدید می کنند.

لایه های موضوعی نیز مانند نقشه های پایه می توانند با تایل ها نمایش داده شوند. با این حال این امکان بخاطر ماهیت برخی داده های مکانی که همواره در حال تغییر است، هموراه امکانپذیر نیست. بعنوان مثال نیاز به نمایش لحظه ای خودرو های پلیس باشد، نمی توانید روی تایل های از پیش ترسیم شده حساب کنید. در این صورت باید راه های دیگری برای ترسیم داده های مکانی تان بیابید. وب سرویس های مکانی متنوعی مانند WMS وجود دارند که برای ترسیم سریع نقشه ها بکار می روند. گزینه دیگر جستجو در سرور برای داده و استفاده از مرورگر برای ترسیم آن است.

ساندویچ نقشه

لایه های موضوعی همراه با لایه های نقشه پایه یک نقشه تحت وب ارزشمند را شکل می دهند. جالب است بدانید، لایه های موضوعی همیشه لایه بالایی نقشه نیست. در یک مقاله در سال 2009 (که در حال حاضر این مقاله در دسترس نیست)، نقشه نگار(کارتوگراف) شرکت Esri به نام Charlie Frye روش ساندویچ نقشه را توضیح داد که در آن یک لایه موضوعی (که می تواند تایل شده باشد یا نه)، در میان دو لایه نقشه پایه تایل شده قرار می گیرد. لایه زیرین عوارض طبیعی را نشان می دهد. لایه بالایی نیز که نوشته ها و برچسب ها و محدوده ها را نمایش می دهد که اصطلاحا نان نامیده می شود. لایه موضوعی در وسط اصطلاحا گوشت نامیده می شود. شرکت Esri نقشه پایه ای به نام Light Gray Canvas دارد که از این تکنیک استفاده می کند.

نقشه شما احتمالا شامل لایه های زیادی باشد که اجازه ی روشن و خاموش کردن آنها را به کاربرانتان بدهید. برای این منظور، می توانید از یک وب سرویس با چندین زیر لایه استفاده کنید. همچنین می توانید از چندین وب سرویس استفاده کنید که هر کدام شامل تنها یک لایه باشند. با این حال، برای اینکه برنامه تان کاربردی و سریع باشد، نباید لایه های زیادی را در نقشه اینترنتی تان استفاده کنید.

تمرین عملی برای درک بهتر مفاهیم

این مراحل را امتحان کنید تا درک بهتری از مفاهیم مطرح شده داشته باشید:

  1. ابزار های توسعه (Web Developer Tools) مرورگرتان و از آنجا زبانه Network را باز کنید، سپس نقشه های Bing را در مرورگرتان باز کنید.
  2. در نقشه بگردید . نقشه های پایه را خاموش و روشن کنید. به URL های درخواست هایی که نمایان می شوند توجه کنید. این URL ها را به محض تعامل با وب سایت مشاهده خواهید کرد.
  3. یک خط را که نشان دهنده درخواست است کلیک کنید. سپس روی زبانه ی Response کلیک کنید تا آنچه از درخواست باز می گردد را مشاهده کنید. اگر یک تصویر ببینید به این معنی است که پاسخ یک نقشه تایل شده رستری است. ممکن است پاسخ بصورت یک متن یا JSON باشد.
  4. حال لایه موضوعی را برای مشاهده ترافیک روشن کنید.

المان های تعاملی

یکی از عناصر تشکیل دهنده نقشه های تحت وب که این نقشه ها را جذاب می کند، المان های تعاملی است. نقشه های تحت وب اغلب مجهز به المان های تعاملی هستند که به شما کمک می کنند لایه های نقشه را بهتر بشناسید. این المان ها می توانند شامل پاپ آپ های دربردارنده ی اطلاعات در مورد قسمت های مختلف باشند. قسمتهایی مانند نقشه، نمودار ها و جداولی در قسمت های مجزا در صفحه، نوار های لغزنده (Sliderbars) برای نمایش داده ها در تاریخ های متفاوت و غیره از جمله این قسمتها هستند.

برخی نقشه های تحت وب به شما این امکان را می دهد که داده ها را بصورت آنلاین ویرایش کنید. سپس می توانید این داده ها را برای پردازش مکانی ارسال کنید. شما می توانید پاسخ آن را در نمایشگرتان ببینید. بعضی دیگر از نقشه ها به شما این امکان را می دهند تا روی نقشه ایستگاه هایی را معین کنید. به کمک این ایستگاهها می توانید کوتاهترین مسیر برای رانندگی بین آن ایستگاه ها را مشاهده کنید.

این المان ها به نقشه شما جان می بخشند. کلید ساختن نقشه های وب تاثیر گذار استفاده از المان های تعاملی است که بیشترین استفاده را برای مخاطبان شما دارند. المان های تعاملی بخشی از نقشه است که نیاز به بیشترین میزان برنامه نویسی را دارد. میزان تعامل پذیری به شدت به دانش برنامه نویسی جاوا اسکریپت شما بستگی دارد. برنامه های کاربردی (API ها) نظیر Openlayer و Leaflet راهکار های ساده تری برای برخی کار های معمول مانند باز کردن پاپ آپ پیش روی برنامه نویسان می گذارد.

معماری سیستم نقشه های تحت وب

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *